John Wyndham - Den Trifidů

7. dubna 2008 v 18:51 | Michelle Sun |  Books
...z anglického originálu The Day of the Trifids
"Když se probudíte v den, o kterém náhodou víte, že je to středa, a všechno kolem připomíná neděli, začnete tušit, že něco není v pořádku." - první věta knihy

Obsah:
Román začíná v Londýně, zle postiženém záhadnou katastrofou - když nad městečkem přeletí krásný roj meteoritů, zůstává jen hrstka lidí, kterým je zachován zrak. A v té chvíli vyrážejí trifidi, podivné obrovské rostliny, donedávna známé jen vědcům, které dosud jako by jen čekaly na příležitost... Dovedou se pohybovat a také smrtelně udeřit. Téměř nezadržitelně se šíří zemí a my se zatajeným dechem sledujeme boj lidstva o záchranu…

Co jetrifid?
Trifid je samohybná rostlina uměle vyvinutá v laboratořích původně pro zisk oleje. Z velkého kalichu na silném stonku vyčnívá tři metry dlouhé žahadlo napuštěné jedem. "Za předpokladu, že jsou skutečně obdařeni jistou inteligencí, máme proti nim jen jednu jedinou výhodu - zrak. My vidíme, kdežto oni ne. Zbav nás ale zraku a naše převaha je tatam." Lidé se jim přizpůsobili a připoutali je na tlusté řetězy.

Český překlad:
Knihu z originálu do češtiny přeložil Jaroslav Kořán. Zajímavostí je, že ji přeložil dvakrát - v době totalitního režimu a po pádu komunismu. Překlady jsou totožné, až na národnost člověka, který mohl za roznesení trifidích semen do světa. První vydání vyšlo v Čechách v roce 1972, 21 let po vydání v Anglii. Den trifidů vydalo nakladatelství Odeon.

Zajímavosti:
* Hlavní postavou je William Mason - muž, který jako jeden z mála pouhou náhodou propásl konec světa. Díky trifidímu uštknutí ležel na nemocničním lůžku, hlavu včetně očí zamotanou v obvazech.
* Děj se odehrává ve druhé polovině 20-tého století v Anglii.
* Když vyšel poprvé v roce 1951 Den trifidů od Johna Wyndhama, měl autor knihy za sebou už řadu románů a povídek. S nimiž však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil rychle za sebou hned několikeré knižní vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval pak již nastálo vědeckofantastickému žánru.
* Kniha má taký své filmové zpracování… Více o filmu na IMDB

* * * *

Prichádza stará doba... Príroda znovu vládne svetu....=)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zlatka//tvoje eSBéčko ♥♥♥ Zlatka//tvoje eSBéčko ♥♥♥ | Web | 8. dubna 2008 v 21:17 | Reagovat

čaues Michelle!! máš u mě diplasj ju?? xD

2 Candykiss Candykiss | E-mail | Web | 9. dubna 2008 v 19:25 | Reagovat

Závěrečný dipolomek za VGS ... xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.