Dracula (1931)

22. května 2008 v 17:52 | Michelle Sun
Oficiální text distributora:
Legendární příběh Brama Stokera byl pro filmové plátno zpracován bezpočtukrát, ale žádný snímek se nesetkal s tak velkým ohlasem jako ten první z roku 1931. Na nejtemnějším místě Karpatských hor se tyčí hrad hraběte Draculy a děsí vesničany v přilehlém okolí Transylvánie. Bela Lugosi proslul jako ten nejlepší představitel Draculy všech dob. Spolu se specialistou na horory, režisérem Todem Browningem, výstižně zachytili plíživou atmosféru příběhu, při kterém vám stydne krev v žilách. Dracula zůstává jedním z největších drahokamů v pokladnici světové kinematografie.* * *

Popis / Obsah / Info:
- První zvukovou adaptaci klasického hororového románu Brama Stokera Dracula z roku 1931 doprovodilo studio Universal reklamním sloganem "Příběh nejpodivnější vášně, jakou jsme kdy poznali."

- Krvežíznivý upír hrabě Dracula se z rodné Transylvánie dostává do Anglie. Zanechává tu po sobě spoušť v podobě nevinných obětí, jimž vysává krev. Svou vyvolenou, půvabnou slečnu Minu, pozvolna mění v upírku. Dívčin snoubenec John Harker, její otec doktor Seward a odborník naupíry Van Helsing se však rozhodnou proti Draculovi bojovat a vyrvat mu nevinnou krásku ze spárů.

- Film byl ve své době považován jen za průměrné dílo. Kritici mu vytýkali těžkopádný a pomalý děj, statičnost a divadelnost, zároveň však oceňovali výtvarnou stránku a zejména herecký výkon Bely Lugosiho, jenž se svými pohyby, charakteristickým výrazem i cizím akcentem stal dokonalým zhmotněním upírského fenoménu. Herec maďarského původu, představující Draculu už v broadwayské divadelní inscenaci z roku 1927 (jež byla také podkladem pro zfilmování), získal roli místo původně zamýšleného Lona Chaneyho. (S postavou se identifikoval natolik, že si před smrtí přál, aby byl do rakve uložen v Draculově kostýmu.) Zatímco snímání německého kameramana Karla Freunda i některé konkrétní sekvence vděčí za inspiraci německému expresionismu a klasické "draculovské" adaptaci Friedricha Wilhelma Murnaua Upír Nosferatu (1922), Lugosi přišel se zcela novou představou " nemrtvého " monstra jako noblesního šlechtice z cizí země. Jako takový se Stokerův hrdina zachovává v řadě dalších přepisů dodnes.

- Snímek, který byl původně bez hudby (nepočítáme-li sekvenci odehrávající se v hledišti opery), je uváděn s dodatečnými kompozicemi Philipa Glasse z roku 1999, nahranými věhlasným seskupením Kronos Quartet.
zdroj: www.fdb.cz (Autor/Zdroj: Zemanová Zuzana/Filmový přehled)

* * *

Réžia: Tod Browning
Produkcia: Tod Browning / Carl Laemmle Jr.
Vytvorené podľa novely: Dracula - Bram Stoker
Scenár:Garrett Fort / Tod Browning
Hudba: Philip Glass (1999)
Distribúcia: Universal Pictures
Premiéria: February 14, 1931 (New York)
Žáner: Horor / Drama / Fantasy
Trvanie: 75 min.
Krajina: Spojené štáty
Jazyk
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bella Bella | Web | 23. května 2008 v 12:18 | Reagovat

Hm...asi to nemusím komentovat... x) Drákula je Drákula...ve všech provedeních je to prostě zajmavý!!! x)

2 Moona Moona | Web | 31. května 2008 v 10:02 | Reagovat

bela lugosi a dracula... to je nesmrtelný spojení x) on bela lugosi byl údajně taky upír, proto tu roli hrál tak dobře :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.